החינוך והמדיה החברתית

התלמידים היום משתמשים במדיה חברתית בעיקר בפייסבוק אבל לא רק (טוויטר) לכן על המורה המלמד בימינו חייב לקחת בחשבון שהפייסבוק חי וקיים, התלמידים בישראל משתמשים בו הם משתפים קבצים הכוללים טקסט , תמונה ,סרטים (יוטיוב) .
התלמידים מחוברים רוב הזמן למדיה החברתית ופעילותיה ממשיכות גם לאחר שעות הלימודים.
המדיה החברתית היא לא תופעה חולפת היא והיא רק בראשית דרכה מספר המשתמשים במדיה חברתית הולך וגדל במיוחד בגלאי 13 עד 18 (גיל 13 הוא הגיל שאפשר להתחיל להיות חבר בפייסבוק כמה מהם זייפו את הגיל) ואף צעירים מכך.
בקרב התלמידים שנשאלו מי אין לו חשבון בפייסבוק אף תלמיד לא ענה בשלילה. התלמידים עוד מספרים שיש להם קשרים לא רק עם בני הכיתה או השכבה אלא עם תלמידים אחרים ומבוגרים רבים ואף חלקם דיווחו שיש להם יותר מאלף חברים.
רוב התלמידים (57%) מרצונם רוצים להיות חברים של המורים בפייסבוק והחלטת משרד החינוך בעניין גורמת לנתק בין הדרג המלמד לתלמידים. לדעתי תפקיד המורים הוא לדעת להשתמש במדיה החברתית בתהליך החינוכי על מנת להכין את התלמידים למציאות ולשימוש היומיומי במדיה החברתית.
על הדרג המלמד להיות שולט בשימוש במדיה חברתית על מנת לא לפגוע קודם כל בעצמו ורק אח"כ בתלמידיו יש ללמד את כללי עשה ואל תעשה ברשת החברתית על מנת יצירת תקנון שיהווה בסיס של הסכמה במשתמשי הרשת החברתית.
יש לנסח כללים בצורה מובנת כך שגם המורים וגם התלמידים ימצאו שפה משותפת ושיבינו שכלי הרשת חברתי הוא לא רק להנאה אלא גם למידה ופדגוגיה. תלמידים גולשים בפייסבוק לצורכיהם ולהנאתם. ניתן ללמוד כיצד לשלב תכנים חינוכיים פדגוגים ולימודים באופן חכם ומתאים בכך להשתמש בפלטפורמה של רשתות חברתיות על מנת לעודד פעילות חינוכית ולימודית מצד התלמידים.
אני רואה ברשתות החברתיות ככלי שנועד להעצים את הפעילות החינוכית והלימודית ולא ככלי המאיים על תהליך למידה או מעמד המורה.
http://office.microsoft.com/he-il/powerpoint/grab-their-attention-with-video-HA102545200.aspxלהשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s